OCHRONA OCZU I TWARZY
Prace, przy których twarz lub oczy pracowników są narażone na urazy albo podrażnienia w wyniku działania czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia, w tym w szczególności:
- prace, przy których oczy są narażone na kontakt z substancjami o wyraźnym działaniu drażniącym wzrok, jak pył paku, pył węglowy i inne cząsteczki lub opary substancji żrących,
- spawanie lub cięcie metali przy pomocy palnika lub łuku elektrycznego,
- prace z laserami,
- obserwowanie intensywnych punktów świetlnych, w tym wnętrza pieca lub substancji silnie rozżarzonych, takich jak roztopiona stal albo szkło,
- prace wymagające zastosowania promieni podczerwonych lub wywołujące intensywne promieniowanie cieplne,
- prace wymagające użycia lamp łukowych lub innych źródeł promieniowania ultrafioletowego,
- szlifowanie na sucho, oczyszczanie lub usuwanie kamienia kotłowego przy użyciu młota oraz inne prace powodujące rozpryskiwanie mogących przedostać się do oczu ostrych cząsteczek, stopionych metali lub żrących płynów,
- prace przy maszynach do obróbki skrawaniem materiału, podczas której powstają wióry odpryskowe,
- prace w narażeniu na działanie substancji rakotwórczych,
- prace przy rozpylaniu płynów,
- prace z kwasami i roztworami żrącymi, środkami odkażającymi i substancjami do usuwania korozji,
muszą być wykonywane z zastosowaniem środków ochrony oczu.
Środki ochrony oczu i twarzy do zastosowań zawodowych dzielimy na cztery następujące kategorie:
- okulary ochronne,
- gogle ochronne,
- osłony twarzy,
- osłony spawalnicze (do tej kategorii ochron oczu zalicza się tarcze spawalnicze i przyłbice).
Okulary ochronne są najpopularniejszym rodzajem środków ochrony oczu. Te z szybkami bez filtrów zabezpieczają oczy przed kontaktem z ciałami stałymi. Natomiast okulary z filtrami (najczęściej szybka ochronna jest zabarwiona) chronią także przed promieniowaniem nadfioletowym podczerwonym i olśnieniem jaskrawym światłem.
Jeśli ze względu na rodzaj zagrożenia wymagana jest szczelniejsza ochrona oczu, należy stosować gogle ochronne. Gogle ochronne są szczelniejszym rodzajem środków ochrony oczu, ponieważ ściślej przylegają do twarzy pracownika. Mają lepsze właściwości ochronne niż okulary.
Osłony twarzy wykonane są z tworzyw sztucznych lub siatki metalowej, chronią przede wszystkim przed uderzeniami ciał stałych oraz opryskaniem przez ciecze. Osłony twarzy mogą być także wyposażone w filtry chroniące przed szkodliwym promieniowaniem. Mogą być montowane na hełmie ochronnym.
Przyłbice spawalnicze chronią oczy i twarz przed gorącymi iskrami oraz przed promieniowaniem emitowanym w trakcie spawania. Ich konstrukcja może pozwalać na podniesienie przyłbicy w trakcie przerw w spawaniu. Konstrukcja przyłbic umożliwia także wymianę filtrów w zależności od rodzaju spawania. Tarcze spawalnicze są to ochrony oczu i twarzy trzymane przez pracownika w ręce. Ich konstrukcja umożliwia wymianę filtrów.
Drugim kryterium podziału sprzętu ochrony oczu i twarzy jest jego przeznaczenie. Stosując to kryterium sprzęt można podzielić na:
- środki ochrony oczu i twarzy chroniący przed czynnikami chemicznymi, - środki ochrony oczu i twarzy chroniący przed czynnikami biologicznymi, - środki ochrony oczu i twarzy chroniący przed czynnikami mechanicznymi, - środki ochrony oczu i twarzy chroniący przed czynnikami termicznymi, - środki ochrony oczu i twarzy chroniący przed promieniowaniem optycznym, - środki ochrony oczu i twarzy chroniący przed łukiem powstającym przy zwarciu elektrycznym, - środki ochrony oczu i twarzy przeznaczony do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem. |
Dobór środków ochrony oczu.
Przy doborze środków ochrony oczu należy uwzględnić kilka czynników, od których zależeć będzie bezpieczeństwo pracownika i jego komfort pracy:
- dopasowanie środków ochrony oczu do indywidualnych potrzeb pracownika,
- stosowanie środków ochrony oczu u pracowników stosujących okulary korekcyjne,
- stosowanie jednoczesne kilku środków ochrony indywidualnej,
- częstotliwość i czas pracy w środkach ochrony oczu,
- temperatura środowiska pracy,
- występujące zagrożenia.
Środki ochrony oczu, a okulary korekcyjne.
Istotnym problemem dla wielu pracowników jest konieczność jednoczesnego stosowania okularów korekcyjnych i środków ochrony oczu. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie środków ochrony oczu, które będą nie tylko zabezpieczały, ale też korygowały wzrok. Rozwiązanie to jest jednak związane z dużymi nakładami finansowymi obciążającymi pracodawcę. Innym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie specjalnych modeli okularów ochronnych przeznaczonych do nakładania na okulary korekcyjne. Najczęściej są to gogle przystosowane do zakładania ich wraz z okularami korekcyjnymi (przed zakupem należy jednak sprawdzić, czy konstrukcja gogli umożliwia takie ich zastosowanie). Dzięki takiemu rozwiązaniu oczy, jak i szkła okularów korekcyjnych będą zabezpieczone przed ryzykiem uszkodzenia.
Jednoczesne stosowanie kilku środków ochronnych.
Zdarza się, że na danym stanowisku pracy konieczne jest stosowanie kilku różnych środków ochrony indywidualnej, np. hełmu ochronnego, ochron słuchu, ochron dróg oddechowych i ochron oczu. W takim przypadku najlepiej zastosować zintegrowane środki ochrony.