Środki ochrony głowy BHP

 

Wejście w życie od 20 listopada 2021r Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej zmieniające Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dokonało miedzy innymi zmian w zapisach dotyczących zapewnienia środków ochrony indywidualnej, uszczegółowiło zagrożenia na jakie narażeni są pracownicy oraz znacząco zmieniło załącznik dotyczący szczegółowych zasad stosowania środków ochrony indywidualnej.

Postawione wymogi środkom ochrony indywidualnej oraz zobowiązanie pracodawców do określenia warunków stosowania środków ochrony, stopnia zagrożenia, częstości narażenia na zagrożenie, cech stanowiska pracy każdego pracownika, w szczególności czas i przypadki w których powinny być używane, dotyczy również środków ochrony głowy

Prace wykonywane przez pracowników, narażające ich na urazy głowy, w tym w szczególności:

  • prace budowlane, zwłaszcza na rusztowaniach i w ich sąsiedztwie, przy wznoszeniu i demontażu szalowania, przy rozbiórkach obiektów budowlanych, prace montażowe i instalacyjne,
  • prace na mostach, konstrukcjach stalowych, masztach, wieżach, stalowych konstrukcjach hydraulicznych, wielkich piecach, w stalowniach, walcowniach, dużych zbiornikach i rurociągach, stacjach energetycznych, prace remontowo-montażowe przy kotłach i ich instalacjach,
  • prace ziemne i skalne, prace w wykopach, rowach, szybach i tunelach,
  • prace w podziemnych wyrobiskach, kopalniach odkrywkowych, przy wydobywaniu węgla i innych surowców mineralnych,
  • prace z materiałami wybuchowymi,
  • prace przy wielkich piecach, w zakładach przeróbki rud, kuźniach i odlewniach metali,
  • prace w sąsiedztwie urządzeń do podnoszenia, dźwigów i przenośników,
  • prace przy piecach przemysłowych,
  • prace w stoczniach okrętowych,
  • prace manewrowe na kolei,

muszą być wykonywane z zastosowaniem środków ochrony głowy.

Podstawę ochrony głowy stanowią hełmy ochronne. Mają one za zadanie zabezpieczanie głowy przed urazami mechanicznymi, które wywołane są spadaniem lub przemieszczaniem się przedmiotów.

Zasady doboru hełmów ochronnych.

Hełm musi posiadać zakres regulacji długości pasa głównego zapewniający dopasowanie do obwodu głowy użytkownika,

Hełm powinien zachowywać swoje parametry ochronne w całym zakresie temperatur występujących na danym stanowisku pracy Są w tym zakresie cztery kategorie hełmów:

  • zakres od -10°C do +50°C -zakres podstawowy bez szczególnego oznaczenia na hełmie,
  • zakres od -20°C -do stosowania w niskich temperaturach (oznaczenie na hełmie: -20°C),
  • zakres od -30°C -do stosowania w bardzo niskich temperaturach (oznaczenie na hełmie: -30°C),
  • zakres do +150°C - do stosowania w bardzo wysokich temperaturach (oznaczenie na hełmie: +150°C).

Jeżeli praca wykonywana na danym stanowisku jest związana z dużym wysiłkiem fizycznym i/lub wysoką temperaturą otoczenia, a tym samym wiąże się z nadmiernym poceniem należy dobrać hełm który wyposażony jest w otwory wentylacyjne i potnik.

Jeżeli stanowisko pracy, ze względu na przyjmowane przez pracownika pozycje, stwarza ryzyko spadania hełmu z głowy należy dobrać hełm, który posiada tak ukształtowany pas główny, aby dokładnie opasywał część potyliczną głowy lub był wyposażony w pasek podbródkowy (Do pracy na wysokości muszą być stosowane hełmy z czteropunktową więźbą, która uniemożliwia zsunięcie się hełmu z głowy).

Jeżeli praca na stanowisku pracy wiąże się z ryzykiem kontaktu z elementami pozostającymi pod napięciem należy stosować hełmy posiadające odpowiednie własności elektroizolacyjne (oznaczenie na hełmie: 440VAC).

Jeżeli praca na stanowisku pracy naraża pracownika na działanie odprysków stopionego metalu należy stosować hełmy odporne na takie działanie (oznaczenie na hełmie: MM).

Jeżeli na stanowisku pracy występuje zagrożenie zgniecenia bocznego głowy należy stosować hełmy o podwyższonej odporności w tym zakresie (oznaczenie na hełmie: LD).

Jeżeli na stanowisku pracy istnieje konieczność stosowania osłon twarzy oraz nauszników przeciwhałasowych należy stosować hełmy posiadające odpowiednie gniazda zaczepowe umożliwiające zamocowanie takich ochron.

Jeżeli na stanowisku pracy występują inne czynniki mogące wpływać na utratę parametrów ochronnych przez hełm np. agresywne substancje chemiczne to należy ten fakt uwzględniać podczas doboru.

Jeżeli na stanowisku pracy występuje zagrożenie wybuchowe należy stosować hełmy o własnościach antyelektrostatycznych.

Każdy hełm ochronny spełniający wymagania prawa powinien mieć odlane lub wytłoczone znakowanie zawierające następujące informacje:

-        numer normy (EN 397 lub PN-EN 397),

-        nazwę lub znak identyfikacyjny producenta,

-        rok i kwartał produkcji,

-        typ hełmu - naniesiony zarówno na skorupie, jak i na więźbie,

-        rozmiar lub zakres rozmiarów (naniesiony zarówno na skorupie, jak i na więźbie).

WAŻNE!

Hełm należy wycofać z użycia, jeśli:

  • został poddany silnemu uderzeniu lub wykazuje oznaki uszkodzenia,
  • upłynął okres jego stosowania podany przez producenta.

 uszkodzony kask 1upłynął okres ważności 1

Przemysłowe hełmy lekkie.

Hełm przemysłowy leki typu kasko-czapka przeznaczony jest do ochrony głowy przed skutkami uderzenia o nieruchome twarde lub ostre przedmioty, mogące wywołać skaleczenia lub powierzchowne urazy. Są one przeznaczone przede wszystkim do stosowania wewnątrz budynków. Szczególnie przydatny jest do pracy na produkcji oraz w warsztatach i serwisach, wszędzie tam, gdzie nie ma obawy przed spadającymi przedmiotami z wysokości, a możliwe jest przypadkowe uderzenie głową o wystający twardy element np. elementy maszyn podczas ich naprawy. Hełm przemysłowy leki musi spełniać wymagania normy EN-812.

WAŻNE!

Hełm lekki nie zabezpiecza przed upadkiem przedmiotu z wysokości – tak jak w hełmach ochronnych, lecz przed zderzeniem z przeszkodą i nie może w żadnym przypadku zastępować hełmu ochronnego.
2 HCAP 3 PKS PO410 cap redcomponents navy12 hcap shell po